Straks volledig digitaal vergaderen: wat moet je als vereniging regelen?

WBTR online ALV

Een ALV vanuit huis bijwonen, meepraten via video en direct digitaal je stem uitbrengen: straks kan dat structureel. De Wet digitale algemene vergadering privaatrechtelijke rechtspersonen is op 30 juni 2026 gepubliceerd in het Staatsblad. De precieze ingangsdatum wordt nog bij koninklijk besluit vastgesteld, naar verwachting 1 januari 2027.

Hoe zat het ook alweer?

Tijdens de coronapandemie ontdekten veel verenigingen hoe handig digitaal vergaderen kan zijn. Dat mocht toen op basis van een tijdelijke noodwet, maar die tijdelijke wet is begin 2023 vervallen.

Sindsdien zat er een gat in de regelgeving. Een hybride vergadering (fysiek bijeenkomen met de mogelijkheid om online mee te doen) was wél geregeld, maar een volledig digitale ALV niet meer. Besturen die tóch alleen online vergaderden, liepen het risico dat een besluit later kon worden aangevochten. De nieuwe wet maakt aan die onzekerheid een einde.

Wat verandert er?

Volledig digitaal vergaderen wordt een volwaardig alternatief naast de fysieke en de hybride ALV. Dat kan de opkomst vergroten en het bestuur veel organisatie schelen.

Maar een Teams-link rondsturen is niet genoeg. De wet stelt duidelijke eisen, zodat een digitale vergadering echt een afspiegeling is van een fysieke bijeenkomst en leden ook online volwaardig kunnen meedoen.

Wat moet goed geregeld zijn?

Leden moeten tijdens een volledig digitale vergadering:

  • geïdentificeerd kunnen worden;
  • de vergadering rechtstreeks kunnen volgen;
  • vragen kunnen stellen en kunnen meepraten in de discussie;
  • rechtstreeks hun stem kunnen uitbrengen.

Alleen telefonisch inbellen of een livestream bekijken voldoet dus niet. Er moet sprake zijn van tweezijdig beeld én geluid, bijvoorbeeld via een videoverbinding, waarmee leden de vergadering live volgen én er zelf aan deelnemen.

De uitnodiging wordt belangrijker

In de oproeping voor de ALV moet straks duidelijk staan:

  • hoe leden aan de vergadering deelnemen;
  • welk (technisch) middel daarvoor wordt gebruikt;
  • hoe zij digitaal kunnen stemmen;
  • en aan welke eventuele voorwaarden zij moeten voldoen.

Tegelijk wordt het versturen van die uitnodiging juist makkelijker. Je mag de oproeping voortaan digitaal sturen naar het e-mailadres van een lid, zonder dat je daarvoor per lid apart vooraf toestemming hoeft te vragen. Voor veel verenigingen scheelt dat een hoop administratie.

Denk vooraf praktisch na

Techniek en organisatie bepalen of een digitale ALV soepel verloopt. Denk daarom vooraf na over vragen als:

  • Hoe controleer je wie er inlogt?
  • Wat doe je als iemand de verbinding verliest tijdens een stemming?
  • Kunnen leden vooraf oefenen met de stemtool?
  • Wie houdt tijdens de vergadering bij welke besluiten zijn genomen?

Door dit van tevoren te regelen, voorkom je discussie achteraf over de geldigheid van besluiten.

Is een statutenwijziging nodig?

Voor verenigingen hoeft dat niet altijd. Tenzij jullie statuten iets anders bepalen, kan de ALV het bestuur machtigen om een vergadering geheel of gedeeltelijk digitaal toegankelijk te maken. Verbieden jullie statuten digitaal vergaderen, of wil je het structureel en goed vastgelegd doen? Dan is een statutenwijziging wél verstandig.

Hebben jullie al een regeling voor hybride vergaderen of digitaal stemmen in de statuten staan? Controleer dan of die nog aansluit bij de nieuwe regels. Verwijzingen naar oude wetsartikelen hoef je niet meteen aan te passen: die worden automatisch geacht naar de nieuwe wet te verwijzen.

En stichtingen?

Voor stichtingen verandert er in de praktijk niets. Een stichting heeft geen leden en dus geen algemene ledenvergadering, en juist die vergadering is waar deze wet over gaat.

Wanneer gaat het in?

De wet treedt in werking op een moment dat nog bij koninklijk besluit wordt bepaald; dat kan zelfs per onderdeel verschillen. Omdat het gebruikelijke moment van 1 juli 2026 al is gepasseerd, wordt 1 januari 2027 als meest waarschijnlijke ingangsdatum gezien.

Na de ingangsdatum geldt bovendien een overgangstermijn van een jaar. In die periode mag je nog gewoon vergaderen volgens de oude regels en je huidige statuten. Je hebt dus tijd om je rustig voor te bereiden.

Staat er binnenkort een ALV of statutenwijziging op de planning? Dan is dit een mooi moment om digitaal vergaderen meteen mee te nemen. Zo houd je als bestuur straks de vrije keuze: fysiek bijeenkomen als dat beter past, en digitaal als dat meer leden de kans geeft om mee te doen.

Bron: Wet digitale algemene vergadering privaatrechtelijke rechtspersonen, Staatsblad 2026, 161

Vragen over jouw situatie?

Schrijf je in voor ons gratis WBTR-webinar. In 30 minuten krijg je duidelijke uitleg, praktijkvoorbeelden en kun je live je vragen stellen.

Zelf aan de slag met de WBTR

WBTR pakket
Kies je abonnement

Kies het abonnement dat bij je past.

Startsessie met een expert

We helpen je op weg bij het zetten van de eerste stappen.

Aann de slag met het online stappenplan

In 10 stappen voldoen aan de WBTR. Klaar in 3 uur!

Je WBTR op 1 plek geregeld

In het dashboard bewaar je het overzicht op de WBTR.

Meld je aan voor de WBTR nieuwsbrief